fbpx

Wybrałeś bardzo ciekawy zawód – pośrednictwo finansowe. I tutaj pierwsza cenna uwaga:

Nie pośrednik. Ekspert finansowy, lub jeśli chcesz się zająć kredytami hipotecznymi – doradca finansowy. Nazewnictwo w naszym zawodzie jest bardzo ważne. Często ludzie kierują się bardzo różnymi powodami przy wyborze osoby z którą chcą współpracować. Duże znaczenie ma również ostatnio wprowadzona ustawa, która determinuje określone nazewnictwo. Dziś, jeżeli jesteś wpisany do rejestru KNF jako pośrednik finansowy – wtedy możesz używać oficjalnie tytułu Doradca. W innym wypadku proponujemy ekspert. Unikaj nazywania się pośrednikiem. Przynajmniej w mojej ocenie jest to bardzo krzywdzące – wielu osobom kojarzyć się to będzie z płaceniem “ekstra” za to samo. Prawda jest taka, że dajemy naprawdę dużo więcej korzyści dla naszych klientów. Realnie – doradzamy, pomagamy w bardzo ważnym procesie jakim jest wybór banku lub firmy pożyczkowej. Myślę, że można Nas przyrównać do kancelarii prawnej. Ten świat na pierwszy rzut oka wydaje się dosyć prosty, trzeba jednak nauczyć się w nim poruszać.

Drogi Ekspercie, wiesz już jak ważne jest to co robimy. Trzeba jednak zacząć. Jeżeli czytasz ten artykuł, to widzę dwie możliwości:

– pracowałeś w banku i masz ochotę i motywację, żeby spróbować czegoś swojego lub zajmowałeś się czymś zupełnie innym, ale przyciągnął Cię świat finansów.

W obu przypadkach postępowanie jakie powinieneś zrobić będzie bardzo podobne. Postaram się przeprowadzić Cię po kolei:

  • Pierwszy etap: Wybór Operatora Bankowego, rejestracja w KNF.
  • Drugi etap: Wybór modelu działania. Stacjonarnie czy mobilnie?
  • Etap trzeci: Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza. Musisz wiedzieć jak możesz pomóc swoim klientom. Zakres produktów jest zazwyczaj dosyć szeroki, warto wiedzieć na co możesz realnie liczyć w banku lub firmie pożyczkowej.
  • Etap czwarty: aktywna sprzedaż

Pamiętaj! Po zarejestrowaniu swojej działalności w Urzędzie Miasta – musisz jeszcze zgłosić się do KNF i zarejestrować jako pośrednik. Pomoże Ci w tym Operator Bankowy.

Pierwszy etap: Wybór Operatora Bankowego.

Jak się zapewne domyślasz to nie taka prosta sprawa pójść do Banku czy firmy pożyczkowej i powiedzieć: “Cześć, od dziś chcę sprzedawać Wasze produkty – co mam robić?” Teoretycznie jest to wykonalne, jednak większość firm nie jest przygotowana na tego typu wizyty i w efekcie skieruje Was do Operatora Bankowego. Czym więc zatem w ogóle jest Broker/Operator Bankowy?

Najprościej rzecz ujmując tak jak My – RCB, jesteśmy firmą która jest zewnętrznym działem akredytacji przyszłych współpracowników. W imieniu wyżej wspomnianych instytucji kontaktujemy się z Tobą, za pośrednictwem naszego działu handlowego i wprowadzamy w zakres i specyfikę sprzedaży danych produktów. Mamy podpisane tak zwane umowy centralne, czyli z centralami i to w imieniu tych instytucji nadajemy Ci uprawnienia sprzedażowe, dostępy do systemów i platform gdzie finalnie będziesz prowadził swoją działalność. Każdy z banków/firm pożyczkowych ma swój własny system, bądź jest włączany do systemu Brokera. Nasz system nazywa się Pożycz Pożyczkę i oferuje dostęp do kilkunastu firm pożyczkowych w jednym miejscu.

Na co warto zwrócić uwagę jeśli wybierasz Brokera?

– Czy posiada Dział Wsparcia sprzedaży? Jak już stwierdziliśmy na początku, wchodzisz do świata finansów. Na pewno w gąszczu nowych sytuacji, ludzi, produktów przyda Ci się wsparcie bardziej doświadczonych osób które odpowiedzą na pytania pojawiające się w trakcie pracy.

– Czy instytucje z którymi współpracuje dany Broker trafiają do mojego segmentu klientów? Zastanawiając się nad podjęciem pracy zapewne zwróciłeś uwagę jak różne sytuacje potrafią mieć klienci. Każda wydaje się być inna. Jedna osoba pracuje na etacie, jedna ma działalność gospodarczą, inna jest emerytem. Potrzeby są te same – pieniądze. Nie każda jednak instytucja udzielania finansowania dla wszystkich. Warto się zastanowić najpierw, jakich klientów masz w sowim potencjalnym portfelu i wybrać brokera który zapewni dostęp do produktów dla właśnie tej grupy. Większość brokerów oczywiście rozbudowuje swoją ofertę, ale już na start warto mieć gdzie zacząć. Dla przykładu – jeśli masz dużo klientów, którzy potrzebują małe pożyczki, do 15.000 – warto zgłosić się do Brokera z ofertą firm pożyczkowych. Jeśli głównie zwróciłeś uwagę na klientów firmowych, z działalnością gospodarczą – to czy Twój broker ma takie produkty u siebie?

– Jaki jest schemat działania z brokerem? Czy dysponuje platformą, crm? Jakie narzędzia otrzymujesz? Zwróć uwagę jaki pakiet startowy dostajesz. Zazwyczaj rynek oferuje wiele darmowych narzędzi do planowania swojej pracy, jednak ze swojego doświadczenia powiem Ci że nie warto rozdrabniać się na drobne i korzystać z wielu narzędzi. Ogranicz się do minimum, wybierz firmę która oferuje tylko takie narzędzia z jakich będziesz realnie korzystał. System powinien być – sprawdzony, stabilny (nie możesz sobie pozwolić na przerwy w trakcie pracy), zawierać wiele produktów które będziesz mógł oferować i być intuicyjny. Idealnie jest wtedy kiedy dostajesz dostęp i od razu wiesz gdzie masz czego szukać. Zawsze możesz poprosić o testowy dostęp do systemu i możesz ocenić jego przydatność.

Jak już się zdecydujesz – skontaktuj się z wybranym Brokerem poprzez stronę internetową, poczekaj na kontakt z działu handlowego.. i zaczynamy!

Etap drugi: Wybór modelu działania.

Teoretycznie proste pytanie – jak zamierzasz działać? Może to być na kilka sposobów. Jeśli jesteś osobą nową totalnie, nie miałeś styczności z produktami o których tutaj piszemy to warto rozpocząć mobilnie. Poświęć swój czas, po znalezieniu Operatora Bankowego na naukę, wdrożenie w system, pierwsze kontakty z klientami, zbuduj portfel pierwszych spraw. To doświadczenie uważam że jest bezcenne. Nie odradzam Ci znalezienia własnego biura. Mówię tylko, że każda sytuacja jest inna, a droga jaką wybrałeś nie musi się wiązać od razu z kosztami i wynajmowaniem powierzchni biurowych.

W tym modelu Twoim podstawowym narzędziem będzie telefon i laptop. I to tak naprawdę starczy do rozpoczęcia pracy.

Jeśli jednak posiadasz trochę doświadczenia, masz np. własny lokal bądź upatrzone miejsce – super. Zwróć uwagę na kilka wskazówek odnośnie miejsca:

– Lokal powinien znajdować się przy ruchliwej ulicy, nie musi być wcale przy głównej ulicy w mieście. Znakomicie sprawdzają się punkty przy dużych skupiskach ludzi – dworcach, przystankach, bazarach.

– Wcale nie musisz mieć od razu 4 stanowisk do pracy, starczy nawet lokal o wielkości 30m2.

– Punkt powinien rzucać się w oczy. Zadbaj o czytelną markę która jasno będzie komunikowała czym się zajmujesz. Jeśli nie masz pomysłu zapytaj Nas o program franczyzowy – Pożycz Pożyczkę. Przygotujemy Ci wizualizację Twojego punktu, a dodatkowo nie ponosisz żadnych opłat franczyzowych

– Jeśli decydujesz się na taką formę działania – pamiętaj! Wyznacz godziny pracy i jasno się ich trzymaj. Często początkujące osoby próbują łączyć te 2 modele. Można to oczywiście zrobić ale nie możesz zostawiać zamkniętego biura. Zadbaj jeśli często wychodzisz o współpracownika lub pracownika.

Pamiętaj! Jeśli zdecydujesz się na punkt franczyzowy, możesz liczyć na klientów ze swojej okolicy. Zawsze to dodatkowa motywacja dla Ciebie jak i dochód.

Etap trzeci: Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza.

Świat finansów – czyli jaki? Według mnie najlepszym słowem opisującym go w całości – “dynamiczny”. W ofercie instytucji z którymi współpracujemy stale są zmiany. Pojawiają się nowe rozwiązania, nowe produkty, nowe wymagania i oczekiwania. Musisz być na bieżąco ze zmianami i wiedzieć jak się poruszać.

– W różnych okresach roku banki wymagają różnych dokumentów dokumentujących dochód klienta,

– Są banki które zdolność kredytową klienta liczą po samym przychodzie (!). Zdarzać się będą sytuacje, gdzie klient ma 1000 zł dochodu przez cały ostatni rok, a może liczyć na 500.000 kredytu!

– Każdy produkt ma swoje ograniczenia co do wielkości finansowania czyli kwoty na jaką może liczyć klient, profilu oczekiwanego klienta, okresu kredytowania. Jak już przeprowadzisz wywiad z klientem, warto żebyś wiedział gdzie klient ma szansę na jakiekolwiek finansowanie.

– BIK i BIG czyli Biuro Informacji Kredytowej oraz Biuro Informacji Gospodarczej. Te dziwnie brzmiące skróty to teoretyczne przeszkody w znalezieniu oferty. Są jednak instytucje które akceptują klientów z problemami.

Wszystkie te i wiele innych pytań wyjaśni Ci Dział Wsparcia Sprzedaży. Przeprowadzi Cię przez Twoje wszystkie wątpliwości. Pytaj i.. się ucz! Sytuacje klientów są naprawdę najróżniejsze.

Etap czwarty: Aktywna sprzedaż

Krótko mówiąc.. podjąłeś decyzję. Wybrałeś operatora, masz już dostępy do systemów, rozpocząłeś mobilnie bądź jesteś na etapie otwierania biura..

Kontaktuj się z działem wsparcia, czytaj, doskonal swoją wiedzę.. i zacznij pomagać klientom oraz budować swoją przyszłość! Powodzenia!